Zakończenie projektu Kultura w sieci

Blog graficzny

Poniedziałkowy zawrót głowy... Może lepiej nie łączyć się z siecią, nie czytać wiadomości, nie oglądać. Tak właśnie działam, spoglądając czasem na mój „telewizor” czyli okno, przez które widać las w cudnych barwach jesieni.

Zwieńczyliśmy nasz wspólny projekt, realizowany przez pół roku: „Baby Opera – streaming dla rodzin”, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu #kulturawsieci. Dziełem „Lacrimosa” W. A. Mozarta z „Requiem” d-moll kończymy fascynującą przygodę z podziękowaniem dla wszystkich Was, zaangażowanych z nami. Powstało łącznie 24 wideoklipy oraz ich zapowiedzi (46 filmów), w tym aż 6 prapremier. Nasz kanał BABY OPERA na Youtube uzyskał 177 subskrybentów i 77 tys. wyświetleń, z czego ponad 50 tys. dotyczy playlisty „Baby Opera – streaming dla rodzin”! Poziom jakości dźwięku oraz magię obrazu zagwarantowała Julita Emanuiłow, a postprodukcją zajmowł się Maciej Archon Michalski. Aranż do wszystkich utworów stworzył Dawid Ludkiewicz, który jest jednocześnie twórcą aż trzech premier w projekcie.

Zaczęliśmy 18 maja czyli w stulecie urodzin Jana Pawła II i zorganizowaliśmy 4 premiery w miesiącu – w formie wideoklipów do utworów wybranych przez Was. Poprzedzaliśmy je zapowiedziami ekspertów, wśród których znaleźli się Jitka Stokalska, Jagna Sokorska-Kwika, Tadeusz Deszkiewicz, Maciej Klociński, Katarzyna Szczepańska, Marcin Nierubiec, Michał Jurkiewicz, Andrzej Glowienka, István Tánczos, a także Wojciech Kuszko, Kinga Anna Wojciechowska i nasz aranżer Dawid Ludkiewicz.

Na realizację utworów chronionych otrzymaliśmy zgodę spadkobierców. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku utworu „Noce i dnie” (Fundacja im. J. Tuwima, Fundacja im. H. Warsa), „Miłość ci wszystko wybaczy” (A. Osiecka, W. Kazanecki) oraz „Walca Caton” (L. Różycki), za co serdecznie dziękujemy!.

Oto spis opublikowanych utworów w kolejności chronologicznej:

  1. „Barka” – w stulecie urodzin św. Jana Pawła II – 18.05

  2. „Noc” – muz. Marcin Nierubiec, sł. Adam Zagajewski (prapremiera) – 22.05

  3. A. Dvorak – „Když mì stará matka zpivat ucívala” – na Dzień Matki – 26.05

  4. F. Schubert – „Ave Maria” – 29.05

  5. S. Moniuszko – „Chochlik” – na Dzień Dziecka – 1.06

  6. J. Strauss – „Odgłosy wiosny” – 8.06

  7. Z. Kodaly – „A csitári hegyek alatt” – 16.06

  8. „Wpatrzeni w radość życia” – muz. Dawid Ludkiewicz, sł. Anna Andrych (prapremiera) – 10.08

  9. W. A. Mozart – „Un moto di gioia” – 1.07

  10. „Aria Mamy o Czarnoksiężniku” – muz. Michał Jurkiewicz, sł. Jerzy Łysiński (prapremiera) – 10.07

  11. W. A. Mozart – „Ridente la calma” – 26.07

  12. „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie” – muz. Waldemar Kazanecki, sł. Agnieszka Osiecka – 29.07

  13. „Leć, melodio” – Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego – muz. Dawid Ludkiewicz, sł. Janusz Kozłowski (prapremiera) – 1.08

  14. M. Karłowicz – „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” – 12.08

  15. „Miłość ci wszystko wybaczy” – muz. Henryk Wars, sł. Julian Tuwim – 21.08

  16. „Jaskółka” – muz. Zygmunt Noskowski, sł. Maria Konopnicka – 31.08

  17. G. Rossini – „La pastorella dell' Alpi” – 18.09

  18. „Piosenka Kajtusia Czarodzieja” – muz. D. Ludkiewicz, sł. J. Łazowski i W. Dąbrowski (prapremiera) – 24.09

  19. S. Moniuszko – „Krakowiak” – 27.09

  20. „Żurawie” – kurpiowska pieśń ludowa – 30.09

  21. „Scarborough Fair” – ballada angielska – 15.10

  22. „Ave Maria” – muz. Andrzej Głowienka (premiera internetowa) – 19.10

  23. L. Różycki – Walc Caton z opery „Casanova” – 27.10

  24. W. A. Mozart – „Lacrimosa” z „Requiem d-moll” – 30.10

Całość można obejrzeć pod tym linkiem na naszej playliście w serwisie Youtube:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLaaZBEb9M7Qam0NPbKBkYjmZkk-54q8i3

Dziękuję twórcom, realizatorom, przyjaciołom, ekspertom, pomocnikom, w szczególności: Jakubowi Milewskiemu za śpiew i wsparcie na początku projektu, wszystkim dzieciom, które wzięły udział, młodzieży z Zespołu Folklorystycznego LAZURKI za taniec, Ilonie Adamskiej za modlitwę i piękno, Basi Gąsienicy-Giewont za głos i charyzmę oraz Pani Annie Andrych za poezję do utworu „Wpatrzeni w radość życia” (i tym samym za uratowanie utworu!). Dziękuję mężowi Gaborowi, Dorocie Milewskiej z dobrephoto.com, Weronice Cybulskiej, Ireneuszowi Kozera, Anecie Majak, restauracji Stare Kino, Telewizji ATV oraz moim patronom medialnym: Kindze Anna Wojciechowska z Presto, Chochlikowi Kulturalnemu i Radiu Dla Ciebie. Dziękuję także koniowi Norisowi, psom: Czakiemu i Chedarowi.

Dziękuję przede wszystkim Wam i Waszym Rodzinom za interakcję, za wszystkie pomysły, za pomoc w realizacji tego artystycznego przedsięwzięcia.

To wielka satysfakcja. Pół roku życia i tyle piękna, które zostanie z nami. Może nie wszystko udało się tak, jak byśmy tego chcieli pod względem jakości..., nie wszystko jest doskonałe ze względu na skromny budżet, ale też głównie z powodu pandemii – nie mogliśmy się spotykać w większym gronie, wobec tego nie mogliśmy pozwolić sobie na większy rozmach. Ale te filmy są zapisem najlepszych twórczych chwil w czasie naprawdę trudnym... od maja do listopada 2020 roku.