Na nowej ścieżce życia

Blog graficzny

Witajcie! Oto Wasza Justyna obiera nową drogę życia. Co to oznacza? Zostaje belfrem akademickim! Nie porzucając aktywnego śpiewu czyli opery, Baby Opery i koncertów, rozpoczyna pracę dydaktyczną.

To zaszczyt, że już od października będę prowadzić zajęcia ze studentami z emisji głosu na Wydziale Sztuki w Katedrze Muzyki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uwielbiam ludzi z pasją, młodość i jej marzenia! Bardzo lubię uczyć śpiewu, choć robiłam to do tej pory sporadycznie, w zaciszu domowego ogniska, kiedy jakiś talent (zazwyczaj był to sopran), chciał się skonsultować z czynną zawodowo operową śpiewaczką.

Siedem lat temu obroniłam doktorat. Temat brzmiał: „Od opery do CO-OPERY; moje inspiracje aktywnością artystyczną polskich śpiewaków operowych XX wieku – Bogny Sokorskiej, Stanisława Gruszczyńskiego i Jana Kiepury – w dziedzinie muzyki popularnej”. Zrobiłam to dla siebie, powodowana entuzjazmem dla albumu Co-Opera, podziwem dla mistrzów wokalistyki, chęcią pisania o śpiewie i pragnieniem osobistego rozwoju. Czułam wielkie spełnienie. Ale dopiero w dzisiejszej dobie doktorat okazał się przydatny, a właściwie niezbędny.

W mobilizacji do napisania i obrony doktoratu bardzo pomógł mi Gábor czyli własny mąż. Stworzył mi warunki i bardzo zachęcał do pracy, na każdym jej etapie. Pamiętam, jak pisałam całymi dniami w najlepsze, zarywałam noce, dumałam nad tematem bez przerwy... A po południu prosiłam: „Wyprowadź mnie na spacer!”. :) Oczywiście wtedy mogłam sobie na to pozwolić. Córeczki nie było jeszcze w drodze i czułam, że to najlepszy i może jedyny czas w życiu, aby dokonać tego dzieła. Zupełnie nie wiem, jak robią doktorat mamy... To dopiero musi być wyzwanie!

Po obronie nie porzuciłam działalności artystycznej, nie porzuciłam jej nawet w ciąży (śpiewałam do ostatniego tygodnia przed porodem); nie porzucę jej i teraz!

Zatem, Kochani, przede mną dużo fascynującej pracy – w operze, na uczelni, w sieci, no i oczywiście na rzecz Operowych Zwierzaków. Baby Opera jest tak samo dla mnie ważna. Rozwój dzieci przez śpiew na wczesnym etapie życia – to misja numer jeden. Edukacja od kołyski!

Pozdrawiam wszystkich rodziców 1 września... Życzę Wam zdrowia, spokoju, dumy z własnych pociech oraz sił na kolejne tygodnie i miesiące, w których od nas samych bardzo dużo zależy... Dobrego podejścia na jesień 2020 roku! Trzymajmy się!