JUSTYNA RECZENIEDI

Sopran, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy 2013). Ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej. W latach 2004-2017 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie solistka Polskiej Opery Królewskiej.

Laureatka konkursów wokalnych w Polsce, Austrii i we Włoszech. Nagrała 14 płyt solowych. Występowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Narodowej w Rydze, Teatru Muzycznego w Poznaniu; współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Węgry). 

Kreowała takie role jak Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza”, Cherubin w „Weselu Figara”, Serpina w „La Serva padrona” Pergolesiego, Kasia w „Nędzy uszczęśliwionej” i in. Justyna Reczeniedi jest autorką biografii swojej maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie” oraz monografii wybitnego tenora Stanisława Gruszczyńskiego.
***

Będąc mamą...

...i śpiewaczką operową stworzyłam maskotkę dla dzieci 0+, która dzięki muzyce mistrzów w połączeniu z głosem sopranowym uspokaja, aktywizuje i wspomaga ich rozwój.
Zabawka nazywa się BABY OPERA – Operowe Zwierzaki. Baby Opera jest polecana przez lekarzy, psychologów i terapeutów – od pierwszych dni życia oraz dla kobiet w ciąży, ponieważ:
 USPOKAJA /poprzez śpiew buduje poczucie harmonii, obniża poziom stresu
 UŁATWIA ZASYPIANIE /wycisza dzięki kojącym dźwiękom znanych utworów
 ROZWIJA /korzystnie działa na wyobraźnię i pamięć
 UCZY /wydłuża czas koncentracji, ćwiczy słuch
 BAWI /stwarza magiczną atmosferę
Baby Opera to aż 18 znanych melodii w każdym zestawie: Bach, Mozart, Vivaldi, Chopin i wielu innych. Na początku wymyśliłam dwa modele: ZEBRĘ MEGGI (z zestawem aktywizującym) i PANDĘ LULU (z zestawem wyciszającym). Modeli jest teraz osiem, wszystkie stymulują rozwój dziecka! Zabawka otrzymała Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka i wygrała prestiżowy tytuł Zabawka Roku 2019. Jest uszyta z polskich, certyfikowanych materiałów, w polskiej szwalni. Wszystkie elementy posiadają atesty OEKO-TEX, Bezpieczny dla niemowląt, Reach, CE. Wysoka jakość dźwięku wydobyta jest dzięki innowacyjnemu modułowi dźwiękowemu, z regulacją głośności.
Baby Opera to pierwsza i jedyna taka zabawka! Moim marzeniem jest, by jak najwięcej dzieci mogło rozwijać się dzięki Operowym Zwierzakom, aby maskotka trafiła również do tych, które nie mają rodziców, dzieci porzuconych w oknach życia, z domów dziecka i rodzin zastępczych.
Zapraszam do magicznego świata muzyki klasycznej!

dr Justyna Reczeniedi